Równość w biznesie - rozwiązania dla średnich firm
Wszystkie działania projektu skupiają się na wypracowaniu rozwiązań dla średnich przedsiębiorstw, które pomogą zmienić Twoją firmę w miejsce przyjazne i atrakcyjne dla obecnych i nowych pracowników i pracownic.
Dlaczego jest to ważne?
Ponieważ firmy, które stosują standardy równości szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy to firmy, które:
….osiągają lepsze wyniki ekonomiczne, ponieważ potrafią pełniej wykorzystać potencjał tkwiący w zatrudnionych osobach;
… są lepiej oceniane przez pracowników i pracownice, zatem zmniejszają ryzyko fluktuacji kadr;
… są atrakcyjne dla potencjalnych kandydatów/kandydatek do pracy, więc przyciągają osoby o najwyższych kwalifikacjach;
… budują markę firmy przyjaznej zatrudnionym osobom;
… zmniejszają ryzyko skarg i pozwów dotyczących dyskryminacji w miejscu pracy.
Jeżeli chcesz, aby Twoja firma również dołączyła do grona firm budujących swój potencjał i przewagę konkurencyjną na bazie zasobów zatrudnionych w firmie kobiet i mężczyzn, zapraszamy Cię do udziału w projekcie „Równość w biznesie” – rozwiązania dla średnich firm. Celem projektu jest wypracowanie praktycznych rozwiązań stanowiących uzupełnienie polityki personalnej i kadrowej firmy, a które zarazem wspierają równość szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. Inspiracją są rozwiązania stosowane już przez duże firmy, a które dostosowane zostaną do specyfiki finansowej, kadrowej i organizacyjnej firm średniej wielkości.
Do udziału w projekcie zapraszamy firmy zatrudniające od 50 do 249 osób. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.
Co oferujemy w ramach projektu?
- Szkolenia umożliwiające zdobycie wiedzy na temat przepisów prawnych związanych z równym traktowaniem w miejscu pracy oraz poznanie dobrych praktyk wzmacniających korzyści biznesowe z tytułu posiadania zróżnicowanego pod kątem płci zespołu.
- Doradztwo biznesowe polegające na indywidualnym wsparciu eksperckim firmy tak, aby samodzielnie wypracowała własne rozwiązania równościowe dostosowane do jej potrzeb i okoliczności.
- Szkolenia e-learningowe umożliwiające edukację pracowników/pracownic w zakresie równego traktowania w miejscu pracy, zmniejszające zarazem ryzyko występowania niepożądanych zachowań w miejscu pracy.
- Narzędzia do bezpłatnego wykorzystania w firmie, a które stanowią uzupełnienie dla dotychczas prowadzonej polityki personalnej i kadrowej i sprzyjają kształtowaniu miejsca przyjaznego pracowników i pracownicom. Na narzędzia te składać się będą m.in.: narzędzie do audytu wewnętrznego firmy, wzory dokumentów (np. regulaminów czy procedur), infografiki edukacyjne, filmy edukacyjne, program szkolenia równościowego dla biznesu wraz z kompletem materiałów trenerskich.
- Konkurs „Równość w biznesie” promujący te firmy, które stosują rozwiązania na rzecz równości szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy.
Jakie korzyści ma firma decydując się na udział w projekcie?
- Przeprowadzenie bezpłatnego audytu wewnętrznego firmy bez zaangażowania osób z zewnątrz, na podstawie którego firma samodzielnie zidentyfikuje obszary w których realizowane są standardy równościowe oraz te, w których niezbędne są zmiany.
- Bezpłatne skorzystanie z narzędzi umożliwiających wprowadzanie rozwiązań równościowych w firmie, a które są dopasowane do jej potrzeb oraz stanowią odpowiedź na problemy i wyzwania występujące w firmie.
- Samodzielne wypracowanie rozwiązań równościowych adekwatnych do możliwości finansowych, organizacyjnych i kadrowych firmy.
- Wdrożenie wypracowanych przez siebie rozwiązań przy wsparciu ekspertów i ekspertek projektu.
- Budowanie wizerunku firmy ukierunkowanej na potrzeby zatrudnionych osób.
- Promocja w środkach masowego przekazu firm, których dobre praktyki zostały wyróżnione w konkursie. Dodałabym „w środkach masowego przekazu, w środowisku biznesowym, którzy zostali liderami równości szans”
- Edukacja pracowników/pracownic w firmie, aby zmniejszyć ryzyko występowania niepożądanych i niezgodnych z prawem sytuacji i zachowań.
- Realne zmniejszenie ryzyka skarg i pozwów sądowych dotyczących nierównego traktowania w miejscu pracy.
Projekt „Równość w biznesie” realizowany jest w partnerstwie przez:
- Fundację Fundusz Współpracy
- Fabrykę Dobrych Praktyk
- Instytut Spraw Publicznych
- Konfederację Lewiatan
Działania realizowane są przez osoby, które posiadają wiedzę ekspercką w zakresie HR, prawa pracy, równości szans w miejscu pracy oraz środowiska otoczenia biznesu.
Nad jakością i poprawnością działań czuwa Rada Programowa, w skład której wchodzą dodatkowo przedstawicielki administracji publicznej, biznesu i środowiska naukowego.
- Jakub Bierzyński - Socjolog, przedsiębiorca, inwestor, publicysta, komentator rynku mediów i aktualnych kwestii społecznych; prezes domu mediowego OMD
- Jolanta Jasińska – HR Manager, Mine Master Sp. z o.o.
- Katarzyna Kaczmarska - Ministerstwo Rodziny, Pracy i polityki Społecznej
- Katarzyna Mazurek Płoszaj – Ministerstwo Rodziny, Pracy i polityki Społecznej
- Dr hab. prof. UW Jacek Męcina – Konfederacja Lewiatan
- Prof. Ewa Rumińska -Zimny - Ekonomistka, ekspertka ONZ i UE ds. ekonomii równości, wykładowczyni Gender Studies IBL PAN, Prezeska Międzynarodowego Forum Kobiet Nauki i Biznesu przy Szkole Głównej Handlowej (SGH), członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet.
- Jolanta Waszkiewicz - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO WER 2014-2020 i będzie realizowany do końca lipca 2019 roku. Budżet wynosi 1 489 680 PLN.
News within this project
Announcemenets
Poszukujemy osób/instytucji mających doświadczenie w rekrutacji uczestników i uczestniczek szkoleń.
Rekrutacja prowadzona będzie w całym kraju. Szkolenie dotyczy równego traktowania w zatrudnieniu, przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji oraz tworzenia przyjaznego miejsca pracy.
Szkolenie skierowane jest do średnich firm i z tych firm mają zostać zrekrutowane osoby.
Szczegółowe informacje o szkoleniach można znaleźć na stronie www.rownoscwbiznesie.info
Osoby/instytucje zainteresowane prosimy o przesyłanie życiorysów lub ofert na adres szkolenia@rownoscwbiznesie.info
W razie pytań prosimy o kontaktowanie się z Anną Szkiruć - Kostrzewa, tel. 798 371 350
People within this project
Agnieszka Siekiera
Kierowniczka Projektu
Projekt Najpierw mieszkanie
Anna Szkiruć-Kostrzewa
Główna specjalistka
Biuro Zarządzania Projektami