Najpierw mieszkanie - innowacyjne metody trwałego rozwiązania problemu chronicznej bezdomności
Celem projektu jest pierwsze w Polsce wdrożenie innowacyjnej metody „Najpierw mieszkanie” (NM), skierowanej do osób chorujących psychicznie i długotrwale bezdomnych. Projekt realizowany będzie na terenie kilku warszawskich dzielnic na rzecz 40 uczestników, osób od co najmniej kilku lat związanych z miastem.
Aktualny model pomocy osobom trwale bezdomnym, równocześnie chorującym psychicznie, mimo niemałych nakładów czasu i środków związanych z udzielaniem wsparcia interwencyjnego, socjalnego, dachu nad głową i pobytów w instytucjach zbiorowych – okazuje się być nieskuteczny. Dowodem są liczne pobyty tych samych osób w kolejnych schroniskach, częste hospitalizacje, interwencje policji, aresztowania, nie egzekwowalne długi oraz bezradność pracowników instytucji starających się pomóc.
W Europie, USA, Kanadzie i Australii metoda NM okazała się skuteczna i efektywna kosztowo (wziąwszy pod uwagę sumę nakładów bezskutecznie angażowanych instytucji) w trwałym przeprowadzaniu ludzi skrajnie wykluczonych do pełnego i godnego życia w samodzielnych mieszkaniach. Europejskim liderem przekształcania starodawnych systemów wsparcia w stronę systemów opartych o paradygmat NM jest fińska fundacja The Y-Foundation, która jest partnerem zagranicznym projektu. Od czasu przyjęcia przez Finlandię metody NM jako obowiązującej, skala bezdomności spadła tam niemalże do zera. The Y-Foundation była główną architektką tej zmiany. Partnerem krajowym projektu jest Biuro Polityki Lokalowej Miasta Stołecznego Warszawa oraz Najpierw Mieszkanie Polska.
W projekcie Fundacji Fundusz Współpracy metoda NM będzie wdrażana zgodnie z zasadami sztuki (Housing First Fidelity). Mieszkania, które będą zapewnione przez partnera krajowego projektu Miasto Stołeczne Warszawa będą rozproszone w środowisku lokalnym, pobyt w nich będzie uzależniony od spełnienia zasad stricte lokatorskich, wsparcie oparte będzie o zasady NM: „assertive engagement”, „absence of coersion” i „harm reduction” i będzie świadczone przez zespół specjalistów tworzony przez lekarzy, psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych oraz pracownika socjalnego, prawnika, trenera pracy i ekspertów przez doświadczenie.
Kadrą projektu są osoby cieszące się uznaniem krajowego i międzynarodowego środowiska ekspertów, od lat związane z Warszawą, doskonale znające jej środowisko społeczne i instytucjonalne, z bogatym doświadczeniem we wszystkich obszarach niezbędnych do realizacji programu NM: psychiatrii środowiskowej, terapii, mieszkalnictwa i bezdomności, wdrażania, ewaluacji i skalowania innowacji finansowanych ze środków UE.

Projekt realizowany w ramach POWER: IV, Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie: 4.3.Współpraca ponadnarodowa
Okres realizacji: sierpień 2019 – lipiec 2022
Budżet projektu: 5 634 667,50 z
Aktualności
Ogłoszenia
Osoby związane z tym projektem
Agnieszka Siekiera
Kierowniczka
Projekt Najpierw mieszkanie
Daniel Prędkopowicz
Dyrektor
Biuro Zarządzania Projektami
Magdalena Luśka Żagałkowicz
Specjalistka
Projekt Najpierw mieszkanie
Piotr Kalinowski
Terapeuta uzależnień
Projekt Najpierw mieszkanie
Magdalena Syrówka
Terapeutka uzaleźnień
Projekt Najpierw mieszkanie
Ewa Dziura
psycholożka, psychoterapeutka w trakcie szkolenia
Projekt Najpierw mieszkanie
Piotr Czyrka
psycholog, ratownik medyczny
Projekt Najpierw mieszkanie
Katarzyna Bogatko
Prawniczka
Projekt Najpierw Mieszkanie
Daria Szulc
Pracowniczka socjalna
Projekt Najpierw Mieszkanie
Dariusz Osowski
Pielęgniarz
Projekt Najpierw mieszkanie
Łukasz Dawid Piekarczyk
Kierownik remontów
Projekt Najpierw Mieszkanie