Seniorze działaj!

Osoby powyżej 65 roku życia są najmniej zaangażowaną w budżet partycypacyjny grupą mieszkańców Warszawy. Dlaczego tak jest? Jak to zmienić? Fundacja Fundusz Współpracy i Fundacja Jeden Muranów mają na to pomysł. Rusza projekt „Seniorze – działaj i zmieniaj swoje miasto”.
Od 2014 w Warszawie jest możliwość zgłaszania swoich pomysłów na wydatkowanie części środków finansowych miasta w ramach budżetu partycypacyjnego. Dla mieszkańców jest to okazja do wyrażenia swoich potrzeb i do współdecydowania o tym, na co zostaną wydane środki publiczne.
Do tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego zgłoszono ponad dwa i pół tysiąca projektów – przeszło trzysta więcej niż rok temu. Mimo to frekwencja w głosowaniu na projekty była mniejsza niż przed rokiem. Spadła szczególnie wśród osób po 60. roku życia. Dlaczego tak się dzieje? Zgodnie z raportem „Ewaluacja Procesu Budżetu Partycypacyjnego w Warszawie na rok 2017” 52% osób w wieku powyżej 65 roku życia na pytanie „Czy słyszał(a) Pan(i) o budżecie partycypacyjnym/obywatelskim w Warszawie?” odpowiedziało przecząco. Wynika z tego, że informacje na ten temat nie docierają do osób starszych lub są mało zrozumiałe. Niska frekwencja może być także spowodowana tym, że aby zagłosować należy posiadać podstawowe umiejętności w zakresie obsługi komputera lub osobiście udać się do punktu.
Naprzeciw temu problemowi wychodzi projekt „Seniorze – działaj i zmieniaj swoje miasto”. Realizowany on będzie na terenie dwóch warszawskich dzielnic – Woli i Śródmieścia. Jego głównym celem jest zachęcanie mieszańców powyżej 65 roku życia do wzięcia udziału budżecie partycypacyjnym.
Jak to zrobimy? W każdej z dzielnic nawiążemy współpracę z 10 lokalnymi organizacjami, które zostaną ambasadorami projektu. Będą one promować budżet partycypacyjny i przygotują w swojej siedzibie miejsce do głosowania. Co więcej – stworzymy materiały informacyjne, które będą łatwe w odbiorze dla osób starszych. W miejscach, w których często bywają, pojawi się ponad 1000 plakatów i ulotek. Zorganizujemy 4 spacery badawcze śladami projektów zrealizowanych na Woli i w Śródmieściu w poprzednich edycjach budżetu. W obu dzielnicach odbędzie się także 8 spotkań w pracowni komputerowej, podczas których uczestnicy poznają portal, przez który można składać wnioski i głosować.
Jednak co najważniejsze, seniorzy wezmą udział w warsztatach, na których krok po kroku poznają proces uczestnictwa w budżecie partycypacyjnym. Dowiedzą się, jak przygotować wniosek, jak go zgłosić oraz promować. Z takiej możliwości będzie mogło skorzystać ponad 60 osób. Przy wsparciu ekspertów i wolontariuszy warszawscy seniorzy wezmą też udział w generatorach pomysłów i przygotują minimum 20 projektów.
Jeśli chcesz wziąć udział w projekcie zarówno jako senior lub jako wolontariusz wejdź na stronę www.budzetseniora.pl napisz maila na adres: kontakt@budzetseniora.pl lub zadzwoń na numery 22 450 98 72, 512 896 832.