Transnational workshops
Pod koniec maja i na początku czerwca odbyły się trzy międzynarodowe warsztaty organizowane w ramach projektu Social(i)Makers – „The importance of impact management”, „Transnational collaboration among social entrepreneurs” i „Education for social innovation”.
Celem serii warsztatów była przede wszystkim wymiana doświadczeń lokalnych i międzynarodowych ekspertów. Istotą spotkania było również omówienie pilnych kwestii związanych z ekosystemem innowacji społecznych z perspektywy międzynarodowej, a co za tym idzie znalezienie możliwych środków wspierających politykę i współpracę na rzecz tychże zagadnień. Wnioski zebrane podczas wydarzeń posłużą natomiast do zdefiniowania ponadnarodowej strategii wspierania innowacji społecznych w Europie Środkowej.
WARSZTAT 1
Tytuł: The importance of impact management
Termin: 28 maja 2020 r.
Dyskutowane zagadnienia: Co kryje się pod pojęciem zarządzania wpływem? Dlaczego jest ono ważne dla przedsiębiorców społecznych? Czego oczekują inwestorzy po ocenie skutków? Czy potrzebujemy europejskich standardów ww. zagadnieniach?
Zaproszeni eksperci: Sarah Ulrich, result-reporting.com i Ewa Konczal, European Venture Philanthropy Association (EVPA)
WARSZTAT 2:
Tytuł: Transnational collaboration among social entrepreneurs
Termin: 4 czerwca 2020 r.
Dyskutowane zagadnienia: Jak możemy wspierać współpracę międzynarodową? Jak uczyć się od siebie nawzajem, by móc następnie korzystać z doświadczenia innych w praktyce? Jaka jest motywacja do współpracy na poziomie ponadnarodowym i jakie są do tego niezbędne zasoby? Jak możemy zwiększyć możliwości skalowalności na poziomie ponadnarodowym?
Zaproszeni eksperci: Patrizia Bussi, European Network of Social Integration Enterprises (ENSIE) i Suzanne Wisse-Huiskes, EUCLID Network
WARSZTAT 3:
Education for social innovation
Termin: 9 czerwca 2020 r.
Dyskutowane zagadnienia: Jakie umiejętności są potrzebne do tworzenia innowacji społecznych? Jak możemy rozwijać edukację w zakresie przedsiębiorczości, w tym przede wszystkim społecznej, w szkołach i na uniwersytetach w Europie? Czego potrzebujemy, by móc nabyć potrzebne umiejętności?
Zaproszeni eksperci: Christina Weber, Strascheg Center for Entrepreneurship i Daniela Kellerova, Pontis Foundation – Project “Open Future”
Social(i)Makers to międzynarodowy projekt realizowany przez partnerskie organizacje z 7 krajów Europy Środkowej: Polski, Austrii, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Węgier i Włoch, w ramach Programu Interreg Europa Środkowa, a jego celem jest upowszechnienie wiedzy i narzędzi pozwalających wdrażać innowacje społeczne. Więcej informacji na temat projektu - https://www.interreg-central.eu/Content.Node/Social(i)Makers.html, https://www.facebook.com/socialimakers/