Zagłosuj na nasz panel na VIII OFIP

Zespół FFW zgłosił swoją propozycję tematu sesji pt. „58. Regranting - sposób na lepsze samopoczucie sponsorów czy efektywne wsparcie inicjatyw?” i potrzebuje głosów aby temat się zakwalifikował do 20 wybranych.
Zagłosuj na stronie organizatora: www.ofip.eu/glosowanie - można w sumie zagłosować na 10 tematów, nasz to numer 58!
Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych to cykliczna impreza, która odbywa się raz na trzy lata w Warszawie. Pierwszy OFIP miał miejsce w 1996 roku. Od 2014 roku jego organizatorem jest Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych. W OFIP-ie biorą udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządów, administracji publicznej i biznesu. Wiodącym wydarzeniem każdego Forum jest konferencja poświęcona współpracy wewnątrz sektora pozarządowego oraz relacjom organizacji z partnerami zewnętrznymi. Towarzyszą jej różne formy prezentacji działań organizacji pozarządowych przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych osób. W 2014 r. roku były to Tydzień Obywatelski oraz Piknikiem Inicjatyw Obywatelskich na Krakowskim Przedmieściu.
Czego będzie dotyczył panel zgłoszony przez FFW? „Regranting - sposób na lepsze samopoczucie sponsorów czy efektywne wsparcie inicjatyw?”
Po sukcesie panelu „Czy grupy nieformalne zastąpią NGO?” przygotowanego przez Fundację Fundusz Współpracy na OFIPie w 2014 roku, chcemy teraz spojrzeć na problematykę regrantingu w bardziej systemowy sposób. Panel skierowany do operatorów dużych i małych programów grantowych (regrantingowych), przedstawicieli ""sponsorów"", którzy przekazują środki operatorom, aby w ich imieniu poprzez dystrybucję pieniędzy osiągali zakładane cele, oraz odbiorców wsparcia czyli realizatorów projektów.
Mija 7 lat od wprowadzenia regrantingu nowelizacją UoDPPioW, ale dopiero ostatnie lata pokazują wzrost zainteresowania tą formą włączania organizacji pozarządowych w realizację polityki publicznej. Z regrantingu obok organizacji pozarządowych i samorządów lokalnych zaczynają korzystać też podmioty prywatne (w ramach CSR i nie tylko, zarówno firmy finansowe, korporacje, jak i handlowe).
Uczestnicy poznają rożne mechanizmy i metodologie stosowane w regrantingu, omówią ich mocne i słabe strony. Panel będzie przestrzenią wymiany informacji między trzema stronami procesu – sponsorami, grantodawcami i grantobiorcami. Panel będzie miał też walor informacji dot. aktualnie realizowanych za pośrednictwem regrantingu konkursów.
W trakcie spotkania poruszymy trzy tematy:
- Aktualnie funkcjonujące mechanizmy regrantingu – jakie są podobieństwa i różnice?
- Efektywność mechanizmu regrantingu, tzn. czy odnosi on sukcesy? Czy pomaga osiągać zakładane cele? Jak mierzyć ten sukces? Czy spełnia on oczekiwania sponsorów? Czy spełnia oczekiwania klientów?
- Na ile wsparcie finansowe rozdzielane za pomocą mechanizmu regrantingu wspiera aktywność lokalną – czy granty uruchamiają zmianę społeczną wsród ludzi? Jakie czynniki mają znaczenie? Czy decydująca jest wielkość granów/podmiot rozdzielający granty czy może inne czynniki?
Panel pomoże wszystkim stronom procesu, znaleźć rozwiązania usprawniające.
W sumie zgłoszono 62 propozycje tematów, z czego do programu może wejście maksymalnie 40 (10 spotkań śniadaniowych i 30 sesji tematycznych). Na ostateczny kształt programu będzie miało wpływ głosowanie, z którego do programu wejdzie 20 tematów z największą liczbą głosów oraz rekomendacje Rady Programowej co do reszty.
Głosowanie na stronie: www.ofip.eu/glosowanie
Jednocześnie możliwa jest już rejestracja na VIII OFIP: http://ofip.eu/formularz-uczestnika/