Mapa aktywności lokalnej - FIO-Mazowsze Lokalnie
Program FIO-Mazowsze Lokalnie to regionalny program wsparcia dla lokalnych społeczności i młodych organizacji pozarządowych. Jego celem było zwiększenie zaangażowania obywateli w życie publiczne. Adresowany był szczególnie do środowisk lokalnych, ale też małych wspólnot w dużych miastach, które mają ograniczony dostęp do zasobów materialnych, wiedzy czy innowacji.
Realizując projekt, od czerwca 2014 do listopada 2016 roku, przeprowadziliśmy trzy konkursy, w których możliwe był o otrzymanie mikrodotacji w wysokości od 1,5 tys. do 5 tys. złotych. Ze wsparcia skorzystać mogły grupy nieformalne oraz organizacje pozarządowe z terenu województwa mazowieckiego, działające nie dłużej niż 18 miesiĊ cy.
Wśród ponad 500 realizatorów dofinansowanych działań można wymienić harcerzy, przedstawicielki kół wiejskich, entuzjastów jeździectwa konnego, smakoszy regionalnych potraw, świadomych rodziców, amatorów fotografii i rękodzieł a, aktywnych seniorów i wielu innych. Ważną grupą naszych beneficjentów był y mł ode stowarzyszenia, fundacje i kluby, które dopiero rozpoczął y swoją pracę na rzecz lokalnej społeczności.
W ramach programu FIO-Mazowsze Lokalnie wspierane był y trzy typy działań: projekty które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego, projekty przyczyniające się do rozwoju instytucjonalnego młodych organizacji pozarządowych oraz wsparcie dla grup samopomocowych. W ramach Programu m.in.
- -dofinansowano 496 projektów, realizowanych społecznie przez blisko 8.000 osób,
- -łącznie we wszystkich oferowanych działaniach udział wzięło 150.000 osób,
- -wartość przekazanych mikrodotacji przekroczył a 2,1 mln złotych
- -projekty realizowane był y na terenie 42 powiatów w województwie mazowieckim,
- -powstał a sieć Ambasadorów FIO, która łączy 35 lokalnych liderów zaangażowanych w działania na rzecz społeczności lokalnych,
- -zaangażowano do współpracy 4.500 partnerów (organizacje, samorządy, szkoły, media, biznes)
- -Przeprowadzono 19 webinariów, 18 seminariów oraz 160 godzin konsultacji specjalistycznych, podczas których ponad 1.500 przedstawicieli organizacji pozarządowych i lokalnych liderów wzbogacał o wiedzĊ o zagadnienia z aktywności lokalnej.
Więcej w załączonej publikacji oraz na stronie www.mazowszelokalnie.pl.