Samorządowcy o energetyce i planowaniu przestrzennym

Blisko 90 samorządowców i ekspertów wzięło udział w I Forum Wymiany Doświadczeń (FWD). 2-dniowa konferencja to część projektu Mazowieckie Centrum Wsparcia Doradczego (MCWD). Organizatorami były Fundacja Fundusz Współpracy i Związek Miast Polskich.
Konferencja, która odbyłą się 28 i 29 października, w Zegrzu Południowym przeznaczona była dla samorządowców z 6 Miejskich Obszarów Funkcjonalnych (Płock, Radom, Ciechanów, Ostrołęka, Siedlce i Żyrardów), w których realizowany jest projekt MCWD. Głównymi tematami spotkania były: transformacja energetyczna oraz nowe przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Uczestnicy konferencji dyskutowali również o kryteriach przyznawania finansowania wniosków w ramach projektów zewnętrznych i o tym, jak zwiększyć szanse na ich otrzymanie. Inwestycje w rozwój są kluczowe, aby poprawić funkcjonowanie jednostek samorządowych - mówił Daniel Prędkopowicz, Dyrektor w Fundacji Fundusz Współpracy. Jako Związek Miast Polskich uważamy, że bez silnych partnerstw samorządowych, ciężko jest rozwiązywać złożone problemy - dodał Jarosław Komża z ZMP.
Przedstawiciele wszystkich 6 MOF-ów wzięli również udział w panelu dyskusyjnym. Integracja naszego miasta i ościennych gmin jest niezbędna, jeśli chcemy skutecznie realizować zadania do realizacji których samorząd został powołany - przekonywał Łukasz Molenda, Zastępca Prezydenta Radomia. Realizujemy liczne projekty, w tym polsko-ukraińskie. Startując samodzielnie w programu Polska Wschodnia, nie otrzymaliśmy dofinansowania; udało się to dopiero w partnerstwie z innymi gminami - komentował Tomasz Kluczek, Kierownik Referatu Funduszy Zewnętrznych w Urzędzie Miasta Siedlce.
MCWD to szansa na rozwijanie kompetencji pracowników JST oraz budowanie trwałych relacji pomiędzy mazowieckimi samorządowcami. Takie spotkania i rozmowy w samorządowym gronie są niezwykle ważne właśnie dlatego, że dzięki nim możemy poznać potrzeby JST i ich mieszkańców - podsumowała Forum Agnieszka Buła-Kopańska, Kierownik Biura Programowania EFRR w Departamencie Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Inicjatywa MCWD jest kontynuacją projektów Centrum Wsparcia Doradczego (CWD) oraz CWD+. W ramach działań zaplanowanych w ramach projektu w okresie od maja 2024 do kwietnia 2026 roku wsparcie otrzyma blisko 90 gmin i powiatów w województwie mazowieckim. Zadanie realizowane jest z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej.
Fundacja Fundusz Współpracy i Związek Miast Polskich realizują projekt Mazowieckie Centrum Wsparcia Doradczego (MCWD).
Całkowita wartość projektu: 3 029 212,79 zł
Dofinansowanie z UE: 3 029 212,79 zł
Okres realizacji: maj 2024 – kwiecień 2026